Knjiga
Življenje je loterija, v kateri nikoli ne veš, kaj je tvoj glavni dobitek. Otroka ne dobiš z navodili za uporabo. Reklamacije niso na voljo. »Uporabljaš« ga, kakor pač veš in znaš. In upaš, da ga ne boš »pokvaril«. Za starševstvo se posebej ne šolaš, a sčasoma ugotavljaš, da otrok kar dobro izšola tebe. Življenje preprosto pač moraš sprejeti takšno, kot je, tudi če na vrtu namesto sladkih jagod rodijo le kisle limone. Sčasoma se tudi naučiš, da se iz kislih limon da narediti prav osvežujočo limonado. O tem bi največ lahko povedali prav starši otrok s posebnimi potrebami.
Nataša Gregur, univ. dipl. psih.
(mama deklice s posebnimi potrebami)
Nazorni nasveti
Vse pogosteje v družino prispe otrok, ki je drugačen. Z diagnozami poleg rešitev pridobi tudi etikete, ki vsaj delno opisujejo njegovo stanje in izzive. Pa jih res? Nam nalepke pomagajo pri ustrezni obravnavi ali nas zavajajo?
V knjižici z etiketo Živeti avtizem je več kot navodila za “uporabo avtista”. Notri najdemo navodila za uporabo življenja.
Namestite ključavnice na okna in vrata vašega doma; ključavnice naj bodo zunaj otrokovega dosega in kar najbolj nevpadljive. Lahko namestite tudi hišni alarm ter sistem oddaljenega zaklepanja s pomočjo pametnih naprav. Ne pozabite tudi na sistem zaklepanja zadnjih vrat in oken v avtomobilu, ki poskrbi za večjo varnost sovoznikov, ki sedijo zadaj.
Namestite zaščitne pokrove na vse električne vtičnice. Nikar ne predvidevajte, da se bo otrok sčasoma naučil, da vtičnice niso igrača, ali da bo sam od sebe vedel, da je elektrika nevarna. Ne moremo vedeti, kaj se otroku plete po glavi, in to je ena izmed stvari, ki se je otrok ne more naučiti iz izkušenj, zato je pomembno, da mu vnaprej preprečimo vsakršen stik z elektriko. Dodatno lahko nad vtičnice nalepite ali narišete rdeč X kot znak prepovedi.
Električne kuhinjske naprave in vse druge gospodinjske aparate hranite zunaj otrokovega dosega.
Vsa varnostna navodila, ki veljajo v gospodinjstvu z malčkom, ki neumorno in nepremišljeno raziskuje svojo okolico, naj veljajo tudi v vašem gospodinjstvu za vašega otroka.
Zavarujte hladilnik, omare in predale z varovalkami, ki otroku onemogočijo odpiranje. Na tak način preprečite otroku, da bi v vaši odsotnosti in brez vaše vednosti brskal po predalih in prišel v stik z zanj nevarnimi predmeti ali jedel zanj neprimerno hrano.
Označite in poimenujte pohištvo.
Za oznake uporabite slike, simbole ali besede, ki jih vaš otrok razume in ki so mu pri srcu. Vedno izhajajte iz trenutne ravni otrokovega razumevanja, in ne iz ravni, za katero si želite, da bi jo otrok razumel.
Ustvarite dnevni in tedenski vizualni urnik za otroka.
Vizualni urnik opiše dejavnosti, ki se bodo zgodile ter v kakšnem zaporedju se bodo zgodile, prikaže tranzicije oziroma prehode čez dan (spremembo dejavnosti ali okolja) in spodbudi neodvisnost otroka.
Spekter avtističnih posebnosti pogosto primerjamo z mavrico – naravnim pojavom, ki ga ustvarjajo sončni žarki, ko dežuje in hkrati sije sonce. Ko gledamo v mavrico, je sonce za nami.
Tako kot v našem življenju: sonce vedno je, a ga včasih ne vidimo, ker ga prekrijejo težave. Vendar vedno sije tudi na naše otroke in na vse, ki živimo z njimi; tako kot piše na zadnji strani knjižice, ki jo je napisala Darjanova in Nikolasova mama: Sonce sveti za vse!
In tudi ta knjižica je sončni žarek!
prim. dr. Maja Jekovec – Vrhovšek, dr. med.
Ambulanta za avtizem in razvojne motnje Ljubljana